» visual.pl » oferta » serwer » ldap

Serwer usług katalogowych LDAP

Protokół LDAP jest standardem powstałym do łatwej i szybkiej wymiany informacji zapisanych w bazach LDAP. Za tymże protokołem stoi sojusz bardzo dużych graczy rynku IT takich jak IBM, Lotus, Sun, Microsoft, Netscape, Novell i innych. Dane przesyłane za pomocą protokołu usług katalogowych LDAP opisywane są za pomocą łatwo rozszerzalnych profili zwanych potocznie schematami (z ang. schema).

Do czego może się przydać LDAP w Państwa firmie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli Państwa firma lub organizacja używa wielu komputerów i każdy z nich posiada w swoich zasobach program pocztowy to pierwszym sposobem wykorzystania mocy drzemiącej w LDAP jest zaprzągnięcie go do centralnego składowania informacji o adresach e-mail, nazwiskach, nazwach firm, numerach telefonów itp. “danych katalogowych”. Centralne składowanie powyższych informacji ma wiele zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim dostęp do zawsze aktualnych danych z każdego komputera w firmie lub poza firmą (jeśli zachodzi taka potrzeba) bez ręcznego uzupełniania książki adresowej w każdym z Państwa komputerów.

Dzięki przechowywaniu danych w jednej bazie LDAP, która może być replikowana na wielu serwerach w celu zwiększenia bezpieczeństwa tychże danych, możliwe staje się wyszukiwanie informacji przy wykorzystaniu prostych bądź złożonych filtrów. Przykładowo jeśli chcieliby Państwo wysłać fax, wykorzystując do tego celu proponowany przez nas serwer faksowy do wszystkich kontrahentów posiadających fax i mających swą siedzibę w Warszawie wystarczy kilka kliknięć myszką w odpowiednim formularzu i po chwili wszyscy wybrani adresaci otrzymują faksy. Koniec z ręcznym wpisywaniem numerów do każdego klienta oraz z wiecznie nieaktualnymi książkami adresowymi.

Scentralizowane zarządzanie informacjami o kontach użytkowników

Poza książkami adresowymi serwer usługi LDAP może służyć do przechowywania informacji o kontach systemowych w systamach operacyjnych z rodziny windows jak również linux/unix. Z jego pomocą serwer plików udostępni danemu użytkownikowi tylko te pliki, do których winien mieć on dostęp. Użytkownik może usiąść do dowolnego, wolnego w danej chwili komputera i na nim dokończyć pracę rozpoczętą na innej końcówce. Zupełnie tak, jakby siedział przed własnym komputerem.

Administrator serwera LDAP ma możliwość udostępnienia wybranej grupie użytkowników określonych przywilejów dostępu do danych zgromadzonych na serwerze LDAP. Z kolei inni użytkownicy mogą mieć ograniczony dostęp do tych danych. Kolejną zaletą katalogowania danych na serwerze LDAP jest możliwość ustawienia jednego hasła dostępowego do usług takich jak np. ftp, poczta elektroniczna, www.