» visual.pl » oferta » strony internetowe » optymalizacja kodu

Optymalizacja kodu XHTML/HTML

Gdy wynalazca stron internetowych, Tim Berners-Lee po raz pierwszy stworzył stronę www, jej kod źródłowy był tak skonstruowany, że każda przeglądarka internetowa do dziś jest w stanie poprawnie wyświetlić treść przekazu. Jej kod był ułożony w logiczną, dobrze przemyślaną strukturę. Znaczniki zostały użyte zgodnie z ich przeznaczeniem.

Czy to samo mogą Państwo powiedzieć o swojej stronie? Czy treść Państwa strony można bezproblemowo odczytać w każdej przeglądarce internetowej? Czy zmiana drobnego elementu treści wiąże się z zatrudnianiem grafika oraz webmastera w celu poprawy wyglądu strony, który po zmodyfikowaniu treści najzwyczajniej w świecie “rozjeżdża się”? Czy opłata za wykupioną przez Państwa usługę hostingu (utrzymanie domeny na serwerze) jest uzależniona od ilości ściąganych z witryny danych? Czy treść Państwa witryny po drobnych zmianach (dodanie nowego arkusza stylów) dobrze będzie wyglądała na urządzeniach innych niż komputer osobisty np. na telefonach komórkowych lub palmtopach? Czy Państwa strona internetowa znajduje się na relatywnie wysokim miejscu po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową haseł, pod którymi chcieliby Państwo zostać znalezieni?

Jeśli odpowiedź na jedno lub większą ilość pytań brzmi: “nie” bądź “nie wiem” - zapraszamy do lektury niniejszego materiału.

Po co optymalizować działający kod XHTML/HTML?

Mają już Państwo swoją własną stronę internetową. Klienci chwalą jej wygląd. Jednakże pojawiają się głosy, że w przeglądarkach innych niż Internet Explorer strona nie wygląda najlepiej bądź nie da się odczytać całości lub części treści. Ktoś mógłby powiedzieć, że IE jest standardem i dla niego powinny być tworzone strony, nie zwracając uwagi na użytkowników innych przeglądarek. Nic bardziej mylnego. IE po długiej fazie wzrostu udziału rynkowego wśród przeglądarek internetowych przeszedł w tendencję spadkową. Wciąż jego udział na rynku przeglądarek internetowych kształtuje się na poziomie około 80%, jednakże zmienia się to na jego niekorzyść.

Zradza się zatem pytanie. Czy stać dziś Państwa na ignorowanie około 20% potencjalnych klientów? Taka dyskryminacja w świecie rzeczywistym mogłaby odpowiadać sytuacji w której nie wpuszczaliby Państwo klienta do swojego biura tylko dlatego, że przyszedł w spodniach jeansowych zamiast ubrać, jak robi hipotetycznie 80% klientów, spodnie “w kant”. Prawda, że brzmi to absurdalnie? Niestety w realiach wirtualnych jest to praktyka dość powszechna. Bywają sytuacje gdy internauta po wejściu na stronę firmy dostaje komunikat, że używa nieodpowiedniej przeglądarki i że ma zmienić przeglądarkę aby obejrzeć witrynę. Większość internautów alergicznie reaguje na takie komunikaty. Reakcją zazwyczaj jest zamknięcie okienka i poszukanie oferty konkurencji.

Poprawnie napisany kod HTML/XHTML pomógłby uniknąć sytuacji ekstremalnych, w których internauta jest zmuszony do opuszczenia witryny. Treść przekazu w dobrze napisanym kodzie HTML jest zawsze dostępna dla internauty. Czyż nie po to tworzy się witryny www aby przekazać internaucie jakąś treść? Zoptymalizowany kod źródłowy ma również dodatkową zaletę, dzięki niemu pozycjonowanie stron jest skuteczniejsze i efektywniejsze.

Optymalizacja stron pomaga w oszczędzaniu

Na czym można oszczędzić dzięki optymalizacji stron? Zoptymalizowany kod jest najczęściej sporo mniejszy od kodu tworzonego przez webmasterów-amatorów. W skrajnych przypadkach kod źródłowy może zostać zmniejszony nawet o 70%! To dopiero jest oszczędność. Ta olbrzymia różnica w wielkości kodu najczęściej bierze się z nadużywania przez mało wprawionych webmasterów znaczników table, tr, td i innych. Widzieliśmy strony, które posiadały nawet pięciokrotnie zagnieżdżone znaczniki table, tr, td. Wygląda to mniej więcej tak, że tabela zawierała się w tabeli, która zawierała się w tabeli, która była wewnątrz tabeli mieszczącej się w tabeli. Sugerujemy zatem sprawdzić kod źródłowy Państwa strony. Jeśli znacznik table jest zagnieżdżony więcej niż jeden raz w sobie, to taki kod nie jest zgodny ze standardami sieciowymi. Możemy bezpłatnie sprawdzić kod źródłowy Państwa strony i ocenić czy została ona wykonana w optymalny sposób.

Zoptymalizowany kod oznacza mniejszy rozmiar danych pobieranych przez internautów. Dzięki temu strona szybciej wczytuje się u Państwa klientów. Badania zachowania internautów dowiodły, że przeciętny internauta rezygnuje z oglądania witryny, której załadowanie trwa dłużej niż 30 sekund. Prosimy pamiętać, że spora część społeczeństwa wciąż korzysta z dostępu do Internetu wdzwaniając się przez modemy telefoniczne. Dla takich użytkowników każdy 1kB mniej do ściągnięcia oznacza znacznie szybsze pobranie danych z Państwa witryny.

Dodatkowe korzyści pojawiają się przy opłacie za hosting. Mniejsze pliki ściągane przez internautów oznaczają mniejszy ruch transferowy na koncie dostawcy usług hostingowych. Oznacza to oszczędności przy opłacie za hosting, dając przy tym również możliwość zaserwowania większej ilości stron w ramach limitu transferu u dostawcy hostingu.

Prostszy, ułożony w strukturalny sposób kod źródłowy pozwala łatwiej dostosować stronę do tego, aby wyświetlić ją np. na małym ekranie telefonu komórkowego bądź palmtopa. W takiej sytuacji strona nie wymaga niemal żadnych modyfikacji. Kod źródłowy wystarczy zaopatrzyć w odpowiednio spreparowany znacznik, który będzie wskazywał na miejsce, gdzie znajduje się arkusz kaskadowych stylów CSS. Po skomponowaniu arkusza CSS witryna staje się dostosowana do oglądania również przez mobilnych internautów.

Wyszukiwarki internetowe i kod XHTML zgodny ze standardami

Zoptymalizowany kod XHTML jest łatwiej indeksowany przez wyszukiwarki internetowe. Optymalizacja kodu jest najtańszą formą pozycjonowania stron. Wynika to wprost ze specyfiki funkcjonowania silników wyszukiwarek internetowych. Optymalizacja kodu polega na dostosowaniu go do istniejących standardów internetowych. Tworzone przez visual.pl witryny są zgodne ze standardem XHTML 1.0. Dzięki temu możemy zaoferować Państwu najwyższej jakości kod XHTML, poprawnie indeksowany przez wyszukiwarki internetowe, optymalne wykorzystanie znaczników XHTML oraz pomoc przy zmianie niezgrabnego, nieoptymalnego i niezgodnego ze standardami kodu na wersję zgodną ze standardami sieciowymi.

W ramach usługi optymalizacji stron oferujemy Państwu analizę:

  • dotychczas funkcjonującego kodu
  • użycia znaczników
  • poprawności wykorzystania znaczników w tym również metaznaczników

Po wykonaniu analiz wyceniamy nakład pracy potrzebny do poprawy kodu i zaproponujemy korzystną cenę. Zapraszamy do skontaktowania się z nami i skorzystania z oferty.