» visual.pl » oferta » serwer » proxy

Serwer proxy

Serwer proxy jest sieciowym akceleratorem przyspieszającym ściąganie plików z sieci. W szególności za jego pomocą można znacząco przyspieszyć dostęp do stron często odwiedzanych przez użytkowników serwera lub sieci z niego korzystającej.

Zalety serwera proxy można wykorzystać w dwojaki sposób:

  • Użytkownik może skonfigurować przeglądarkę internetową do korzystania z określonego serwera proxy
  • Serwer proxy może działać w sposób przezroczysty dla sieci (tzw. transparent proxy), przekierowując ruch wysyłany na port 80 (standardowy port wykorzystywany przez serwer www) do serwera proxy

Pierwszy przypadek jest nieco bardziej uciążliwy, gdyż zmusza użytkownika do ręcznej konfiguracji przeglądarki internetowej. Drugi przypadek jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ użytkownik zostaje automatycznie “zmuszony” do skorzystania z akceleratora proxy.

Filtrowanie niechcianych treści lub nazw domen

Użycie serwera proxy pozwala na filtrowanie stron lub treści, do których użytkownicy nie powinni mieć dostępu. Takie działanie pozwala m.in. zmusić pracowników do efektywniejszej pracy i zabronić im dostępu do wybranych usług internetowych nie związanych z wykonywaną pracą.

Logowanie ruchu

Serwer proxy ma możliwość logowania wszystkich wywołań witryn przechodzących przez niego. Umożliwia to późniejszą analizę statystyczną logów celem wyciągnięcia wniosków. Na życzenie możemy przygotować raport przedstawiający ilość odwiedzin w zależności od pory dnia, statystykę popularności adresów internetowych, wielkość generowanego ruchu i inne parametry.