» visual.pl » oferta » serwer » www

Serwer stron www

Do zadań serwera protokołu HTTP należy przede wszystkim serwowanie stron internetowych. Strony mogą być statyczne bądź generowane całkowicie dynamicznie np. za pomocą języków skryptowych takich jak python, perl, php bądź przy użyciu transformacji xml do html. Serwer www bywa przydatny przy dostępie do danych firmowych z odległych miejsc przy użyciu np. laptopa i telefonu wyposażonego w technologię GPRS.

Pełna inwigilacja profilu internauty

Każdy odwiedzający nasz serwer www świadomie bądź nieświadomie pozostawia po sobie ślad zapisywany w logach serwera. Z tychże logów można uzyskać wiele interesujących informacji. Możemy dowiedzieć się jakiej przeglądarki internetowej używa nasz odwiedzający, w jakich godzinach nasza strona notuje najwięcej odwiedzin, jakich informacji szukają goście, pod jakim hasłem zostaliśmy odnalezieni przez naszego gościa w wyszukiwarce internetowej, ile danych z serwera pobierają nasi goście itp. Po odpowiedniej obróbce surowe dane z logów mogą zostać zaprezentowane w milszej dla oka formie np. jako wykresy, sumaryczne zestawienia pewnych wielkości w tabeli i inne. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w dziale statystyki i raporty.

Bezpieczeństwo przesyłanych danych

Bezpieczne połączenie między użytkownikiem łączącym się przez Internet, a serwerem można zagwarantować na kilka sposobów. Jednym z najczęściej używanych i najwygodniejszych sposobów zabezpieczenia transmisji jest użycie bezpiecznego protokołu https. Protokół https to nic innego jak zwykły protokół http zabezpieczony protokołoem SSL.

Autoryzacja użytkowników jest możliwa na podstawie adresu IP. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że w praktyce uniemożliwia dostęp do wybranych stron na serwerze www przez niepowołane osoby. Rozwiązanie to jednak ma pewną wadę. Jest mało mobilne. Oznacza to brak możliwości dostępu do serwera www z innego adresu niż ten, który został skonfigurowany z poziomu pliku konfiguracyjnego serwera apache.

Autoryzacja jest także możliwa za pomocą podania nazwy użytkownika i hasła. Jest to dość popularne rozwiązanie. Połączenie tej funkcji z bezpiecznym protokołem SSL daje po pierwsze brak możliwości podsłuchu transmisji przez osoby niepowołane, a po drugie uniemożliwia uzyskanie dostępu do serwera www przez niepowołane osoby.